WYWÓZ NIECZYSTOŚCI PŁYNNYCH
Wywóz szamba – dla kogo?
Kto powinien zainteresować się usługą wywozu szamba? Przede wszystkim właściciele nieruchomości, które ze względów logistycznych nie mogły podpiąć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji to na właścicielu leży obowiązek zainwestowania w zbiornik na nieczystości, który będzie pełnił rolę szamba.
Jak przeprowadza się wywóz szamba?
Wywóz nieczystości płynnych to obowiązek, który leży w gestii właściciela nieruchomości. To właśnie on jest zobowiązany do zainicjowania procesu oraz opłacenia usługi, która zapewni oczyszczenie przydomowego zbiornika z wszelkich nieczystości. W celu zlecenia takiej usługi wystarczy skontaktować się z nami i umówić termin. Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są w Oczyszczalni Ścieków w Gryfinie pod numerem telefonu 603 633 203.
Jak często należy wywozić nieczystości płynne?
Nie ma na to jednej, prawidłowej odpowiedzi. W dużej mierze częstotliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługę wywozu nieczystości jest uzależniona od pojemności naszego zbiornika i liczby osób zamieszkałych w gospodarstwie domowym. Warto mieć na uwadze, że długie przetrzymywanie nieczystości prowadzi do rozpowszechnienia się przykrych zapachów, a w skrajnych przypadkach nawet do produkcji metanu.
Pamiętajmy, że to nasz obowiązek!
Urząd gminy ma prawo nas kontrolować. Wywóz szamba to wynikający z przepisów obowiązek, którego niedopełnienie może skutkować mandatem karnym lub nawet skierowaniem przez urząd gminy sprawy do sądu, a w konsekwencji nawet karą grzywny. Dlatego też, ze względu na własne oszczędności, komfort zamieszkiwania oraz ekologię dbajmy o to, by regularnie wywozić szambo.
UMOWA
Przypominamy o obowiązku zawierania umów na odbiór nieczystości ciekłych, który wynika z art. 6 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2024.399 t.j. z dnia 2024.03.18):
Art. 6. [Sposób wykonania obowiązku utrzymania czystości i porządku. Opłaty za odbiór odpadów komunalnych]
- Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, oraz właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, wykonując obowiązek określony w art. 5 ust. 1 pkt 3b, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez:
1) gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych lub,
2) gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2
- przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Zainteresowanych podpisaniem umowy z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Gryfinie zapraszamy do siedziby PUK ul. Szczecińska 5 (bud. B) pok. nr 12.